Diocese - Most Rev Dr.S.Iruthayaraj D.D., D.C.L.,

First Bishop of palayamkottai

Born Priestly ordination Episcopal Ordination
Ooty 14.7.1927 20.12.1959 12.09.1973

About Native

Parents : Mr.Savarinathan ,   Mrs. Anna Kannikaiyammal
Relatives : Two Brothers & One Sister
Pet name : Chinnadurai

Education

St.Joseph High School,Ooty

St.Mary's Seminary, Mysore

St.Peter's Sminary, Bangalore

Urban Collage, Rome

Civil Work at :

Municipal office, Revenue Department, Ooty

Gallery

Click to View Gallery

Mission at

1965 - 67
Secretary to Bishop Antony Padiara
Chancellor, procurator
1967 - 71
Rector, plus X Seminary
1970 - 71
Administrator, Ooty
1971 - 72
General, Ooty
1971 - 73
Parish priest, Sacred Heart Cathedral, Ooty
1972 - 73
Administrator, Ooty
17.05.1973
Bishop elect of the Diocese of Palayamkottai

Priesthood Silver Jubilee : 20.12.1984
Episcopal  Silver Jubilee : 12.09.1998
Retired on : 14.07.1999
After Retirement : Plus X Seminary , Wellington, Ooty

Holy Land tour : May, June 2000
75th Birthday Inauguration : 14.07.2001
Demise : 18.10.2001 at Coimbatore
Funeral : 20.10.2001 St.Xavier's Cathedral, Palayamkottai

Renovation Download
Newsletter